Alergia

A A A

 

 

 "Alergie będą epidemią XXI wieku", twierdzą naukowcy z amerykańskiego National Institute of Health. W krajach uprzemysłowionych cierpi na nie 1/3 populacji. Ponad 100 milionów osób na świecie ma astmę, wzrasta też zachorowalność wśród dzieci.

 

 

 

 

Alergia - inaczej uczulenie- to nadwrażliwość na różne pospolite substancje występujące w otoczeniu, żywności i przedmiotach codziennego użytku.

Substancje takie nazywane są alergenami i mogą znajdować się dosłownie wszędzie:

w powietrzu, potrawach i napojach, w kosmetykach, środkach piorących, lekach, ubraniach, pościeli, nawet biżuterii.

W zasadzie są one nieszkodliwe, zdarza się jednak, że ludzki organizm zaczyna je traktować jako zagrażające życiu i do walki z nimi mobilizuje mechanizmy odpornościowe, a konkretnie znajdujące się w krwioobiegu przeciwciała, zawsze gotowe do obrony przed  szkodliwymi substancjami. Podczas każdego zetknięcia z alergenem wytwarzanych jest coraz więcej przeciwciał, które wiążą się z nim i uwalniają z komórek do krwi histaminę.

Substancja ta jest normalnie obecna w komórkach i pełni wiele ważnych życiowo funkcji m. in. rozszerza drobne naczynia krwionośne, a najwięcej jest jej w skórze oraz w śluzówce przewodu pokarmowego i oddechowego.

"Wylewająca się" z komórek w dużych ilościach histamina jest bezpośrednio odpowiedzialna za objawy alergii. Skoro najwięcej jest jej w skórze oraz układzie oddechowym i trawiennych, nie dziwi fakt, że najczęstsze objawy uczulenia, to wysypka, katar sienny i biegunka.

Wśród 80% chorych cierpiących z powodu różnych chorób alergicznych można ustalić tło dziedziczne choroby.